top of page
PIERAKSTS / INFO

 

Talrunis:  +371 29668880

Adrese:  Tēriņu iela 47, Rīga

- NODARBĪBU SARAKSTS -

 

UZ VISĀM NODARBĪBĀM IEPRIEKŠĒJS PIERAKSTS

PA TELEFONU

+ 371 29668880

DARBA LAIKS
  P.        9:00 - 21:00
  O.       17:00 - 21:00
  T.        9:00 - 21:00
  C.        SLĒGTS
  Pk.      SLĒGTS
  Se.      SLĒGTS
  Sv.       SLĒGTS
ŪDENS AEROBIKA - GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ

by Gunta Meldere

Ūdens aerobika ir viena no retajām fiziskām aktivitātēm, ar ko var sākt nodarboties tieši grūtniecības laikā, jo ir saudzīga gan pret topošo māmiņu, gan mazuli. Ūdenī gandrīz nav iespējams kaitēt sev vai mazulim, pretēji daudzām citām aktivitātēm uz sauszemes. Vingrošana ūdenī ļoti labi palīdz sagatavoties dzemdībām, jo trenē un stiepj visas muskuļu grupas. Vingrojot var iemācīties pareizi elpot un atslābināties, kasdzemdībās ir ļoti svarīgi. Grūtniecei ūdens nodarbības ir vienīgā iespēja pagulēt uz vēdera, nejust savu svaru un atslogot mugurkaulu, - pilnībā relaksēties. Baseinā ir plašākas iespējas pildīt daudzveidīgākus vingrojumus, izmantojot dažādu inventāru, tāpat arī papildus drošības sajūtu sniedz pieredzējusi trenere, kas paskaidros, kā pareizāk izpildīt vingrojumus, lai gūtu maksimālu efektu. Peldēšana un vingrošana ūdenī palīdz atbrīvoties no stresa, satraukuma un negatīvām emocijām.

 

Ūdens aerobikas nodarbības grūtniecēm ir ne tikai iespēja izvingrināt ķermeni, bet arī satikt topošās māmiņas ar līdzīgām interesēm un problēmām.

Kāpēc izvēlēties vingrošanu ūdenī?

 

Vingrošana ūdenī ir piemērota ikvienai topošajai māmiņai – gan tām, kuras ir jau iepriekš sportojušas, gan tām, kas to dara pirmo reizi, jo ūdens aerobikā grūtniecēm slodze nav liela. Ja viss ir kārtībā un māmiņa ir apmierināta, vingrot var līdz pat dzemdībām, kas būtu apgrūtinoši vingrojot uz sauszemes.

 

Viena no priekšrocībām vingrošanai ūdenī ir mugurkaula atslogošana, kas sevišķi būtiski ir grūtniecēm, kurām tieši vēders ir smaguma centrs. Atrodoties ūdenī, nevar just sava ķermeņa svaru, līdz ar to ūdenī iespējams gulēt uz vēdera, kas grūtniecei nav ieteicams un reizēm pat nav iespējams izdarīt uz sauszemes. Kā ikviena fiziskā nodarbe, arī ūdensaerobika aktivizē vielmaiņu un stiprina imunitāti.

 

Ūdensaerobika stiprina sirds un asinsvadu sistēmu, līdz ar to pozitīvi ietekmēķermeņa labsajūtu, veicina asinsriti, kas ir svarīgi, lai mazulim piegādātu skābekli.Ūdens lieliski palīdz palielināt lokanību, kas dod iespēju izpildīt vingrinājumus, kurus nereti nav iespējams veikt uz sauszemes.Vingrošana ūdenī palīdz atbrīvoties no stresa, satraukuma un negatīvām emocijām.

 

Katra sieviete labprāt izvēlētos nesāpīgas dzemdības. Protams, var izvēlēties sāpes mazinošus līdzekļus, bet varbūt labāk doties uz ŪDENSAEROBIKU?Ūdens aerobika atvieglo dzemdības!

 

ASV

"Reproduktīvās veselības" žurnālā publicētajā pētījumā ir atklāts, ka topošās mamiņas, kuras visu grūtniecības laiku, 2-3 reizes nedēļā nodarbojušās ar ūdensaerobiku, par 38% retāk dzemdībās izvēlas epiduralo anestēziju, nekā tās, kuras grūtniecibas laikā ar sportu nav nodarbojušās.

 

UDENSAEROBIKA

(Sports) veicina asins pieplūdi iegurnī, kas savukart atvieglo kontrakciju sāpes, skaidro pētijuma autore dr. Roza Pereira, Brazilijas Kampinas universitātes Anesteziologijas katedras vadītāja. Papildus psiholoģisko drošību šīm sievietēm devusi pārliecība, ka sportojot viņas ir labāk sagatavojušās dzemdību norisei.

 

SĀC REGULĀRI VINGROT jau grūtniecības pirmajā trimestrī. Katra, pat zemas intensitātes fiziskā aktivitāte atvieglos dzemdības, un TAVS MAZULIS PASAULĒ NĀKS VIEGLĀK!

 

Kas jāievēro?

 

Pirms uzsākt ūdens aerobikas nodarbības, grūtniecei noteiktijākonsultējas ar savu ginekologu. Ja pašsajūta ir laba un ginekologamnav iebildumu, vingrot var sākt no 12. grūtniecības nedēļas, jo šajā laikā bērniņš ir labi nostiprinājies dzemdē. Ja pirms grūtniecībastopošā māmiņa nav nodarbojusies ar sportu, grūtniecības laikā var sāktvingrot ūdenī, jo grūtnieču ūdens aerobikā organismam slodze nav liela.Sākumā pietiks ar vienu nodarbību nedēļā, vēlāk, ja ginekologs atļaujun sieviete jūtas labi, nodarbības var apmeklēt divas reizes nedēļā.Ja sieviete ir nodarbojusies ar ūdens aerobiku pirms grūtniecības,vingrot ūdenī var turpināt, tikai jāsamazina slodze. Katru mēnesi,apmeklējot ginekologu, ieteicams apjautāties, vai var turpināt vingrotūdenī. Vingrot ūdenī drīkst līdz pat dzemdībām.Divas, trīs stundas pirms nodarbības nav ieteicams ēst, lai kuņģis nespiestu uz plaušām un neapgrūtinātu elpošanu. Ja neilgi pirms nodarbības ir labipaēsts, kustoties ūdenī, var pastiprināti mocīt atraugas un pat paliktnelabi. Kāpjot ārā no baseina, grūtniecei jābūt uzmanīgai -atrodoties ūdenī, grūtniece nejūt savu svaru, izkāpjot no baseina,ķermenis liekas ļoti smags, un kustības var būt neveiklas. Jāpaietmazliet laikam, līdz atkal aprasts ar sava ķermeņa svaru.Visos baseinos ūdens ir hlorēts, tāpēc ļoti svarīgi pirms nodarbības ir noņemt visu kosmētiku, lai izvairītos no alerģiskas reakcijas. Nereti krēms, kas atstāts uz sejas vai ķermeņa, reaģē uz hloru un rada spēcīgukairinājumu. Ja topošajai māmiņai ir alerģija no hlorētā ūdens, sportošana baseinā būtu jāpārtrauc.Kurp doties?

 

 

Ūdens aerobiku grūtniecēm piedāvā gan veselības centri, gan sporta un atpūtas klubi, atliek tikai izvēlēties sev tīkamāko un ērtāk aizsniedzamo. Grūtnieču vingrošanai vislabāk piemēroti baseini, kuros var nostāties kājās un ūdens atrodas līdz padusēm. Šādā baseinā ir vieglāk vingrot, jo var atpūsties, nostājoties kājās, savukārt dziļajosbaseinos ķermenis visu nodarbības laiku atrodas bez atbalsta ar zemi, un tas grūtniecēm var būt par grūtu, kā arī radīt baiļu sajūtu. Jo dziļāks ūdens, jo lielāka slodze organismam grūtāk izpildīt vingrojumus, taču to efektivitāte ir lielāka. Tai pat laikā dziļākā ūdenī ir vieglāk atslābināties, ja vien topošā māmiņa jūtas par sevi pārliecināta.

 

Grūtniecēm ir piemēroti baseini, kuros ir 28-30 grādu silts ūdens. Šāda ūdens temperatūra lielākoties ir atpūtas un veselības centros, savukārt sporta kompleksu baseinos ūdens temperatūra bieži vien ir vēsāka: 26-27 grādi. Tik vēsā ūdenī topošā māmiņavnejutīsies komfortabli un riskē saaukstēties, jo grūtnieču vingrošana nav tik aktīva, lai ķermenis varētu uzturēt nepieciešamo komforta temperatūru.

Ja ir izvēles iespējas, labāk izvēlēties tādas grūtnieču nodarbības, kur vienlaikus vingro līdz 12-14 topošo māmiņu, jo lielākās grupās trenerim nav iespējas pārredzēt un sekot līdzi visām dalībniecēm.

bottom of page